8 otázek a odpovědí na téma pěstování vodních a vlhkomilných rostlin

Obliba budování zahradních jezírek narůstá, jejich podoba však bývá různá. Ne vždy je zdobí rostliny, ale právě ty dotváří celkový atraktivní vzhled jezírka.

K jezírkům se často vysazují běžné zahradní rostliny, ale potenciál těchto míst je mnohem vyšší. Zvolit si můžete kvetoucí druhy i ty, které jsou okrasné listy.

V jezírku nám od loňského roku roste leknín. Kvete však velmi slabě a má i málo listů. Co dělat, aby se mu dařilo?
Lekníny prospívají v jezírkách se stojatou vodou, na jejichž hladinu dopadají několik hodin denně sluneční paprsky. Důležité je nechat tuto rostlinu nerušeně růst na jednom místě po několik let.

Zhruba po 5 letech na jaře je však třeba rozrostlé leknín vyjmout a přesadit do nového substrátu. Váš problém může spočívat v nevhodně vybraném kultivaru pro danou hloubku jezírka nebo v nedostatečné péči.

I tyto rostliny je třeba přihnojovat (alespoň jednou měsíčně), přičemž už při výsadbě se vyplatí přimíchat do substrátu speciální hnojivo na kvetoucí vodní rostliny (lze použít i hnojivo na balkonové rostliny).

Pravidelnější přísun živin lekním viditelně prospívá. Kromě toho je vhodné průběžně odstraňovat pomocí teleskopických nůžek odkvetlé květiny a odumřelé listy. Pokud vaše jezírko nemá hloubku alespoň 90 cm, doporučuji leknín na podzim vyjmout a nechat přezimovat v kbelíku s vodou ve sklepě, kde nemrzne.

Young man giving water to plants in the balcony of his house

Líbí se mi obrázky jezírek s bujnou vegetací kolem. U svého jezírka však takového porostu docílit neumím. Které rostliny můžu pěstovat v pozadí a po stranách středně velkého jezírka na polostinném místě?
Možností je mnoho, vsaďte na trvalky. Do pozadí jezírka soustřeďte ty s vyšším vzrůstem, například vrbici vrbolistou, konopáč obyčejný či toužebník červený, atraktivní volbou je i jazyčník či ploštiničník.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas,...

Neuvěříte, jak se vám uleví: 6 ověřených tipů, jak si poradit s pocením

Mapy na oblečení, vlhké dlaně či rychlé mazání vlasů dokáží pořádně ztrpčit život nejedno z nás. Jak si poradit s nadměrným pocením nejen během...

Kateřina navrhuje boty, které obouvá i prezidentka: Její lodičky se staly ikonickými

Jak jste se dostali k navrhování bot? Bylo to rozhodnutí, opustit pracovní jistotu a skočit do neznáma náročné?Už od střední školy mě velmi zajímalo...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...

Nejtipy na ovocné dřeviny, které zarodí i na tom nejmenším balkoně

I při subtilní výměře poměstíte na balkon několik druhů ovoce: stačí sáhnout po vhodných odrůdách. Sladký a zdravý bio rezervoár si můžete dopřát i...