Praktický manuál zalévání zahrady nebo Tipy, jak šetřit vodu

Vytvořili jsme pro vás praktický manuál zalévání zahrady. Takový, který šetří vaši peněženku, vaše kříže a také prospívá rostlinám v záhonech. Přečtěte si 30 tipů, jak, kdy a čím zalévat, a inspirujte se.

1 Vhodná voda
Máte vlastní studnu? Zaléváte záhony vodou z veřejného vodovodu? A proč nezachycujete srážky? Dešťová voda je zdarma a přesto ji mnozí stále nechávají odtéct do kanalizace.

Zalévat rostliny vodou z veřejného vodovodu je neekonomické i neekologické. Navíc nemusíte tím prospívat ani samotným rostlinám. Voda z veřejného vodovodu podléhá úpravě, aby splňovala přísná kritéria kvality a bezpečnosti – jde o soubor procesů, které zajistí, aby byla vhodná k pití i přípravě jídel.

Pokud ji chcete použít k zalévání, vhodné je nechat ji odstát, tedy nepoužívat hadici, ale konev, kbelík či krhlu, které si naplníte pár hodin před zálivkou. Voda ze studny je praktičtějším řešením, pozor však na její teplotu, abyste rostlinám nechtěně neublížili teplotním šokem. Nejlepším a nejlevnějším řešením, které prospívá i rostlinám, je právě zmiňovaná dešťová voda.

Dobrý tip
V otevřené nádrži na sběr dešťové vody se hromadí nečistoty, spadané listí ze stromů, množí se v ní řasy a je také inkubátorem pro komáry. Každá nádrž by měla být proto zakryta víkem. V případě, že vodu sklízíte do sudů a kbelíků, spotřebujte ji co nejdříve po dešti.

Plant sprouts in the field and farmer is watering it; pansy seedlings in the farmer’s garden , agriculture, plant and life concept (soft focus, narrow depth of field)

2 Zachyťte si déšť
Nemusíte hned kupovat zásobárnu dešťové vody, ačkoli je to často opravdu výborná investice. Srážkovou vodu můžete sklízet i do sudů, kbelíků či staré vany, kterou přisunete pod okap.

I tato malá změna se projeví velkým efektem – nejenže ušetříte na stočném, ale rostlinám namísto chemicky upravené, často tvrdé pitné vody nabídnete přírodní koktejl s minerály a v adekvátní teplotě. Pozor však, nachytanou vodu využijte ideálně maximálně na další den k dopolévání. Pokud byste ji v zahradě „skladovali“ déle v otevřených nádobách, pozvete k sobě komáry.

3 Dobré místo
Pěstování zeleniny, která potřebuje pravidelnou závlahu, abyste dosáhli takové úrody (tedy papriky, rajčat), vám umí velmi zkomplikovat nevhodný výběr stanoviště.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Na podzim jsme vysadili vavřínovce, ale nedaří se jim. Proč vysychají a dají se ještě zachránit?

Dnes se doporučuje již většinu rostlin vysazovat na podzim, jelikož v tomto období mají vhodné podmínky k tomu, aby se ujaly, a v další...

Tělo jako bohyně! Tušíte, že už 10 minut aktivity navíc učiní s vaší postavou hotové zázraky?

Stále častěji přicházejí informace o tom, jak je prospěšná chůze pro naše zdraví i štíhlou linii. Víte, co se stane, když přidáte už jen...

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní ranní ledové...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Pokud vám zapáchá kompostér, možná do něj přidáváte hodně posečené trávy. Jak ji v kompostu správně využít?

Pokud vám zapáchá kompostér, možná do něj přidáváte hodně posečené trávy. Jak ji v kompostu správně využít? Zdroj: ShutterstockPokud přidáváte do kompostu příliš mnoho...