Praktický manuál zalévání zahrady nebo Tipy, jak šetřit vodu

Vytvořili jsme pro vás praktický manuál zalévání zahrady. Takový, který šetří vaši peněženku, vaše kříže a také prospívá rostlinám v záhonech. Přečtěte si 30 tipů, jak, kdy a čím zalévat, a inspirujte se.

1 Vhodná voda
Máte vlastní studnu? Zaléváte záhony vodou z veřejného vodovodu? A proč nezachycujete srážky? Dešťová voda je zdarma a přesto ji mnozí stále nechávají odtéct do kanalizace.

Zalévat rostliny vodou z veřejného vodovodu je neekonomické i neekologické. Navíc nemusíte tím prospívat ani samotným rostlinám. Voda z veřejného vodovodu podléhá úpravě, aby splňovala přísná kritéria kvality a bezpečnosti – jde o soubor procesů, které zajistí, aby byla vhodná k pití i přípravě jídel.

Pokud ji chcete použít k zalévání, vhodné je nechat ji odstát, tedy nepoužívat hadici, ale konev, kbelík či krhlu, které si naplníte pár hodin před zálivkou. Voda ze studny je praktičtějším řešením, pozor však na její teplotu, abyste rostlinám nechtěně neublížili teplotním šokem. Nejlepším a nejlevnějším řešením, které prospívá i rostlinám, je právě zmiňovaná dešťová voda.

Dobrý tip
V otevřené nádrži na sběr dešťové vody se hromadí nečistoty, spadané listí ze stromů, množí se v ní řasy a je také inkubátorem pro komáry. Každá nádrž by měla být proto zakryta víkem. V případě, že vodu sklízíte do sudů a kbelíků, spotřebujte ji co nejdříve po dešti.

Plant sprouts in the field and farmer is watering it; pansy seedlings in the farmer’s garden , agriculture, plant and life concept (soft focus, narrow depth of field)

2 Zachyťte si déšť
Nemusíte hned kupovat zásobárnu dešťové vody, ačkoli je to často opravdu výborná investice. Srážkovou vodu můžete sklízet i do sudů, kbelíků či staré vany, kterou přisunete pod okap.

I tato malá změna se projeví velkým efektem – nejenže ušetříte na stočném, ale rostlinám namísto chemicky upravené, často tvrdé pitné vody nabídnete přírodní koktejl s minerály a v adekvátní teplotě. Pozor však, nachytanou vodu využijte ideálně maximálně na další den k dopolévání. Pokud byste ji v zahradě „skladovali“ déle v otevřených nádobách, pozvete k sobě komáry.

3 Dobré místo
Pěstování zeleniny, která potřebuje pravidelnou závlahu, abyste dosáhli takové úrody (tedy papriky, rajčat), vám umí velmi zkomplikovat nevhodný výběr stanoviště.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s pandemií ještě...

Mezi námi ženami: Můžete plavat i během svých dnů? Co všechno je potřeba vědět?

Čas dovolených je v plném proudu, co ale v případě, že budete mít své dny? Pro většinu žen je děsivou představou, že by měli během...

Na podzim jsme vysadili vavřínovce, ale nedaří se jim. Proč vysychají a dají se ještě zachránit?

Dnes se doporučuje již většinu rostlin vysazovat na podzim, jelikož v tomto období mají vhodné podmínky k tomu, aby se ujaly, a v další...

Pravidelně cvičíte? TOP 7 potravin, které by ve vašem jídelníčku určitě neměly chybět!

Když jde o zlepšování kondice, nezáleží jen výkonu, který podáváte, ale ve stejné míře i na tom, jaké živiny přijímáte. Jídlo je palivo a...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas,...