Rádi spontánně improvizujete a nechce se vám při výsadbě flóry do balkonových podlouhlých truhlíků hledat doporučený rozestup v odborných publikacích nebo na webu? Pokud má vaše dlaň dostatek místa pro utlačení zeminy, vzájemná vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami je vyhovující.
Poskytněte balkonové okrasné výsadbě dostatečně prostorné zázemí. Délku truhlíků zvolte podle dispozic a pěstitelských plánů, šířka i výška ať je alespoň 20 cm. Nezapomínejte, že čím více substrátu, tím pomaleji vysychá. Na regulaci vláhy však má vliv i barva – tmavé nádoby se na slunci rychleji zahřívají, což vede ke svižnějšímu odpařování vody. Podobně se chovají hliněné květináče pro svou poréznost.
Trendy mají svoji váhu
Kovové a terakotové truhlíky jsou elegantnější, zároveň však dražší a těžší – u mnoha závěsných systémů či úložných ploch na to je třeba myslet a ještě přičítat hmotnost budoucího obsahu. Polyethylenové nádoby se vyznačují vyšší odolností a delší životností, časem však nehezky blednou. Trendem jsou produkty ze syntetické pryskyřice vyztužené sklolaminátovými vlákny: připomínají přírodní kámen.
Nešetřete na kvalitě substrátu
Pokud se rozhodnete šetřit na zemině, berete to z nesprávného konce. Levnější substráty téměř automaticky mají větší podíl strukturálně nestabilní černé rašeliny. Už během první sezóny přicházejí o vzdušnost a brzdí tím růst vegetace. Vyhněte se také koupi půdy skladované déle než jeden rok. Kvalitu takto odleželého substrátu již redukují rozkladné procesy. Nepoužívejte ani zeminu, která už jednu sezónu posloužila: má horší vlastnosti a kromě toho často obsahuje choroboplodné zárodky.

Jak vypěstovat krásné muškáty: dva klíče k úspěchu
Využijte i šířku, nejen délku
Pro bujně rostoucí balkonovky neplatí uvedené pravidlo jedné dlaně. Raději je vysaďte na šířku obou hanek od sebe. Pamatujte si: vždy raději velkorysé situování, než příliš husté. Zejména u menších druhů nepodlehněte tendenci natlačit sazenice k sobě podle aktuální velikosti. Využijte celou šířku truhlíku. Znamená to, že převislé typy flóry můžete založit k okraji na příští rozmach směrem do balkonu nebo přes zábradlí, zatímco vzpřímeně rostoucí květiny patří do středu. Kořenové baly před výsadbou ponořte do kbelíku s vodou a ponechte je tam do té doby, než přestanou vypouštět bublinky. Neutopíte je. Naopak: ochráníte je před deficitem vláhy po vložení do nového prostředí a podpoříte domestikaci.
Dvě barvy stačí, doplňte je bílou
Nepřežeňte to s pestrostí výsadby. Příliš mnoho barev působí chaoticky. Podle možnosti zůstaňte u dvou základních, tóny můžete varírovat. Oblíbenou a snadno dosažitelnou kombinací je žlutá s fialovou nebo modrá s oranžovou. Konzervativní tandemy tvoří žlutá s oranžovou a růžová s fialovou. Pokud se přece neubráníte potřebě třetí barvy do partie, sáhněte po nerušivé ak čemukoli pasující bílé. Z kompozičního hlediska můžete zajímavého efektu dosáhnout i díky vkusným kontrastům barev květů a listů, respektive extravagantních tvarů a struktur olistění.