Neuvěříte, jak se vám uleví: 6 ověřených tipů, jak si poradit s pocením

Mapy na oblečení, vlhké dlaně či rychlé mazání vlasů dokáží pořádně ztrpčit život nejedno z nás. Jak si poradit s nadměrným pocením nejen během léta?

Pocení je přirozenou součástí každodenního života. Vylučování potu slouží k regulaci vnitřní teploty, chrání nás proti přehřátí a pomáhá z těla vylučovat odpadní látky. Není tedy ničím neobvyklým, že se zejména v letních vedrech potíme o něco výrazněji.

Množství žen i mužů však trápí nadměrné pocení, odborně nazývané hyperhidróza. Tento stav není jen estetickým problémem. Značně znepříjemňuje běžné aktivity a často nás vede k tomu, abychom se vyhýbali sportovním či společenským aktivitám.

Proč se potíme víc, než bychom měli?
Zvýšené pocení může vyvolat například vysoká teplota vzduchu, fyzická námaha, nervozita nebo stres. Jakmile tyto faktory na tělo přestanou působit, zmizí i pocení. V takovém případě se jedná o zcela přirozenou reakci.

Pokud se výrazně potíme bez zjevného důvodu, může se jednat o hyperhidrózu. Ta se objevuje v důsledku poruchy funkce autonomního nervového systému.

Nejčastější příčinou nadměrného pocení je dědičnost. V některých případech stojí za vznikem hyperhidrózy i určitá onemocnění, hormonální změny, vnější vlivy nebo léky, které užíváme.

Dobrou zprávou je, že nadměrné pocení můžeme zmírnit i bez chirurgických zákroků.

 1. Aplikujte antiperspirant před spaním
  Antiperspiranty fungují tak, že blokují potní kanálky, takže pot se nemůže dostat na povrch naší pokožky. Aby byl antiperspirant co nejúčinnější, aplikujte jej večer před spaním na čisté a suché podpaží. Účinné látky budou mít dost času na vytvoření ochranného filmu, který zabrání pocení během dne.

Pokud máte pocit, že vás běžné antiperspiranty před pocením dostatečně nechrání, vyzkoušejte antiperspirant určený pro poruchy nadměrného pocení. Perspi-Guard poskytuje až 5denní ochranu před pocením. Nedráždí pokožku a zároveň šetří oblečení, neboť nezanechává bílé skvrny.

Přípravek stačí nanést 1 až 2x týdně na problematické oblasti – podpaží, dlaně, chodidla či hlavu. Je neparfémovaný, takže jej můžete bez starostí kombinovat s vaším oblíbeným deodorantem nebo parfémem.

 1. Vyhýbejte se kořeněným jídlům
  Pikantní jídla mohou být chutná a zdravá, ale nadměrnému pocení příliš nesvědčí. Kapsaicin v jídle rozpálí tělo zevnitř, výsledkem čehož jsou nežádoucí kapky na čele.

Vyhýbat byste se měli silně kořeněným jídlům, chilli papričkám, kajenskému koření, zázvoru a wasabi. Pozor také na doplňky stravy na hubnutí či zrychlení metabolismu, které obsahují kapsaicin.

 1. Pijte dostatek tekutin
  Neplatí, že čím více vody vypijete, tím více se budete potit. Dostatečná hydratace zabrání přehřívání organismu a pokud si vyberete vlažné nebo studené nápoje, příjemně vás zchladí.

Pocením přicházíme o spoustu tekutin, proto je tělu musíme doplnit a vypít asi o půl litru více, než během zimy. Nejlepší je samozřejmě čistá voda. Klidně však stáhněte i po neslazené limonádě, ledovém čaji, ovoci a zelenině s vysokým obsahem vody.

 1. Vsaďte na volné oblečení a přírodní materiály
  Umělé a neprodyšné oblečení může vyvolat kožní problémy či alergické reakce, a to v důsledku přílišného pocení v kombinaci s třením či odíráním kůže. Během léta noste raději volné střihy a přírodní materiály, jako je bavlna a len.

Pokožka díky nim bude moci dýchat a tělesná teplota se bude regulovat jednodušeji i bez nadměrného pocení. Pomohou také světlé barvy oblečení, které nebudou přitahovat tolik slunečních paprsků.

 1. Pozor na kofein a alkohol
  Kofein stimuluje potní žlázy a alkohol rozšiřuje cévy v pokožce, což může způsobit, že se potíme o něco víc. Tělo zároveň vnímá alkohol jako toxin. Pracuje proto intenzivněji, aby se ho zbavil vylučováním tekutin, včetně potu.

Právě alkohol je častou příčinou nepříjemného nočního pocení. Způsobit ho může i během chladnějších nocí, kdy si mnozí lidé neumí pocení vysvětlit. I na tento druh pocení pomůže Perspi-Guard.

Close up of woman back with flexing her muscles in sweat on skin after workout. Female bodybuilder with perfect biceps
 1. Pomoci mohou i bylinky
  Některé bylinné látky mají přirozeně stahující účinek na pokožku, čímž ovlivňují také funkci potních žláz. Můžete je aplikovat na obličej nebo pokožku hlavy a omezit tak pocení.

Čajovníkový olej, vilín, ocet, černý a zelený čaj, šalvěj či heřmánek jsou skvělé domácí prostředky, které se vyplatí vyzkoušet. Před spaním naneste bylinný extrakt nebo výluh na pokožku pomocí vatového tamponu a ráno ji omyjte.

Pokud ani volně dostupné antiperspiranty a změny životního stylu nedokážou zlepšit problém s pocením, poraďte se se svým lékařem.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...

Mezi námi ženami: Můžete plavat i během svých dnů? Co všechno je potřeba vědět?

Čas dovolených je v plném proudu, co ale v případě, že budete mít své dny? Pro většinu žen je děsivou představou, že by měli během...

Praktický manuál zalévání zahrady nebo Tipy, jak šetřit vodu

Vytvořili jsme pro vás praktický manuál zalévání zahrady. Takový, který šetří vaši peněženku, vaše kříže a také prospívá rostlinám v záhonech. Přečtěte si 30...

Ne slazené a už vůbec ne energetické nápoje: Děti by měly pít vodu – proč a v jakém množství denně, vysvětlují odborníci

Důsledkem pravidelné konzumace energetických nápojů, které mají v oblíbenosti i slovenské děti, může být nespavost, bušení srdce, případně zvýšení zejména systolického krevního tlaku. Připomíná...