Mezi námi ženami: Můžete plavat i během svých dnů? Co všechno je potřeba vědět?

Čas dovolených je v plném proudu, co ale v případě, že budete mít své dny?

Pro většinu žen je děsivou představou, že by měli během dovolené dostat menstruaci. Po tom žádná z nás netouží. Nicméně i když si dovolenou naplánujete podle menstruačního kalendáře, hormony někdy vaše plány změní. Můžete plavat během menstruace? Jakou ochranu použít?

Jane van Dis, M.D., gynekoložka a odborná asistentka na University of Rochester Medical má pro všechny ženy, které mají chuť během menstruace zaplavat si v moři či v bazénu dobrou zprávu. Tvrdí, že plavat během menstruace je naprosto bezpečné a neexistují žádná potenciální zdravotní rizika, kterých byste se měli obávat. Naopak, plavání může pomoci učinit menstruaci o něco snesitelnější.

Aerobní cvičení přináší během menstruace výhody
Aerobní aktivita, kam patří i plavání, zvyšuje tvorbu endorfinů v mozku. Tyto neurotransmitery zmírňují bolest a přinášejí pocit pohody a štěstí. Plavání a koupání se ve vodě také pomáhá uklidnit menstruační křeče.

Ze stejného důvodu je plavání velmi prospěšné i ve dnech před menstruací, kdy pociťujete příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Zajímavým faktem je, že ženy, které pravidelně cvičí, mají během menstruace méně bolestivých křečí a ty, které necvičí.

Méně nepříjemných bolestí a křečí
Studie z roku 2018 ukázala, že ženy, které plavaly pravidelně 30 minut denně, třikrát týdně, po dobu tří měsíců – s výjimkou prvních tří dnů menstruace – měly méně závažné symptomy PMS. Konkrétně pociťovali méně bolestí hlavy, únavy, netrápila je tak intenzivní citlivost prsů, ani křeče.

Ze zdravotního hlediska můžete plavat během menstruace i bez tamponu či kalíšku. Samozřejmě, většina žen nechce být pozorována jinými lidmi, než jí uniká do vody krev, ani skvrny na plavkách nejsou nic příjemného, ​​a tak je namístě použít ochranu. Kromě speciálních tamponů určených k plavání, které si můžete koupit v lékárně, můžete použít také běžné tampony, navržené tak, aby absorbovaly menstruační krev dříve, než opustí tělo.

Nezapomínejte si však vždy po plavání tampon vyměnit. K plavání můžete použít i opakovaně použitelné menstruační kalíšky, nebo jednorázové Flex disky, které lze nosit až 12 hodin.

Vložky na plavání nepoužívejte
Jediný produkt, který rozhodně při plavání během menstruace nepoužívejte jsou hygienické vložky. Absorbují totiž nejen krev, ale také vodu z bazénu či moře, nasáknou, mohou se rozmočit nebo odlepit. Nejpohodlnější volbou pro plavání během menstruace jsou plavky vyrobené na způsob menstruačních kalhotek, opatřené absorpčními vnitřními vrstvami, které zachytí odtékající krev.

Under water shoot of a woman swimming freestyle in olympic pool

Nedovolte menstruaci omezit váš aktivní život
V každém případě, netrapte se, pokud vám dovolenou překazí vaše dny. Vyberte si produkt, se kterým se při mensesu cítíte nejpohodlněji. Plavání je úžasné nejen pro tělo, ale také pro mysl, užijte si ho – je to bezpečné a naprosto přirozené.

Samozřejmě, pokud se během prvních dní na to necítíte, blízkost moře či bazén, jakož i dny dovolené si můžete vychutnat i jiným způsobem. Nedovolte však, aby vám menstruace bránila dělat věci, které vás baví.

Jak řešit nedostatek energie během menstruace?

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Tělo jako bohyně! Tušíte, že už 10 minut aktivity navíc učiní s vaší postavou hotové zázraky?

Stále častěji přicházejí informace o tom, jak je prospěšná chůze pro naše zdraví i štíhlou linii. Víte, co se stane, když přidáte už jen...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat krabice s...

Znáte pravidlo jedné dlaně? Balkonová výsadba má svá specifika

Rádi spontánně improvizujete a nechce se vám při výsadbě flóry do balkonových podlouhlých truhlíků hledat doporučený rozestup v odborných publikacích nebo na webu? Pokud...

Kateřina navrhuje boty, které obouvá i prezidentka: Její lodičky se staly ikonickými

Jak jste se dostali k navrhování bot? Bylo to rozhodnutí, opustit pracovní jistotu a skočit do neznáma náročné?Už od střední školy mě velmi zajímalo...

Jak bojovat proti mastné pleti? Čtyři kroky a 3 tipy na produkty, které vyzkoušet

Skoncujte s mastnou pletíI vás trápí mastná pleť? Poradím vám, které produkty opravdu fungují. Já sama jsem je na sobě vyzkoušela a umím se...